Bez kategoriiBlog

Zabawki dla niemowląt – czy na pewno wspierają rozwój Twojego dziecka?

Przyszli rodzice, zwłaszcza Ci, którzy oczekują narodzin pierwszego dziecka oraz rodzice niemowląt, to idealna grupa konsumentów. Chcą zapewnić dziecku wszystko to, co dla ich maleństwa najlepsze. A rynek oferuje tysiące, na pierwszy rzut oka wspaniałych, atrakcyjnych i co często podkreślają producenci, wspierających rozwój dziecka zabawek. A kto z rodziców nie marzy o tym, by jego dziecko wspaniale się rozwijało?

 

Czym kierują się rodzice kupując zabawki dla swoich najmłodszych pociech?

 

Większość rodziców w pierwszej kolejności zwróci uwagę na informację dla dzieci w jakim przedziale wiekowym przeznaczona jest zabawka. I już te oznaczenia mogą wprowadzić w błąd rodzica. Przedziały wiekowe odnoszą się głównie do wymogów bezpieczeństwa, np. na książeczce kontrastowej może widnieć napis ”0-6 M”. To oznacza, że książeczka nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia noworodka, gdy będzie się on nią “bawił”. Rodzice nie myśląc długo, kupują pierwszą książeczkę dla swojego noworodka, szczęśliwi, że od pierwszy dni zadbają o jego prawidłowy rozwój.

 

Tylko, czy zawsze producentom zabawek zależy na tym, żeby wspierać nasze maluszki w rozwoju, żeby dostosować zabawki do ich możliwości percepcyjnych, emocjonalnych? Czy oferując zabawkę przeznaczoną dla noworodka, zastanawiają się, czy doświadczenia płynące z kontaktu z tą zabawkę nie przeciążają zupełnie niedojrzałego układu nerwowego kilkudniowego dziecka?

 

Ponieważ znacznie wzrasta świadomość rodziców dotycząca etapów rozwoju dziecka (co bardzo mnie cieszy, ale niestety wiedza ta często jest bardzo powierzchowna) producenci zadbali o to, by rodzicom naświetlić korzyści, jakie dziecko uzyska bawiąc się ich zabawką. Producenci wspominają w opisie, że np. książeczka została stworzona w oparciu o wyniki światowych badań z zakresu rozwoju noworodka. Jednak badania, na które się powołują opisują, w jaki sposób noworodek widzi (czyli jak działa jego narząd wzroku), a nie ma w nich informacji, że pokazywanie silnie kontrastowych obrazów noworodkowi korzystnie wpływa na jego system nerwowy, ułatwia rozpoznawanie przedmiotów, rozróżnianie barw itp.

 

Skoro przedział wiekowy na opakowaniu zabawki nie zawsze jest dobrą podpowiedzią, czym powinni kierować się rodzice szukając zabawek dla niemowląt.

Jedną z metod jest obserwacja reakcji niemowlęcia na zabawkę. Bardzo często rodzice z zachwytem opowiadają jak ich  kilkutygodniowe dziecko wpatruje się w kolorową, jaskrawą zabawkę, wręcz nie może oderwać od niej wzroku, tak mu się podoba, że aż zapomina mrugać. Jak chwilę się zastanowimy nad reakcją dziecka, to wyciągniemy odpowiednie wnioski. Z jakimi przeżyciami, emocjami kojarzą nam się takie reakcje, jak: osłupienie, brak ruchu, wytrzeszcz oczu, brak mrugania. Czy są to typowe oznaki zachwytu, radości czy raczej strachu i przerażenia? Czy taki 3 tygodniowy maluch potrafiłby skupić wzrok i uwagę na przedmiocie przez tak długi czas, skoro przedszkolak ledwo jest w stanie to zrobić?

 

Z pewnością przydatna jest znajomość rozwoju dziecka nie tylko w kontekście osiągnięć ruchowych dziecka (kiedy powinno usiąść samodzielnie, stać z oparciem itp.), ale działania zmysłów, przetwarzania bodźców przez system nerwowy, potrzeb emocjonalnych niemowląt.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *