Blog

Czy nosidło to dobry pomysł?

Przyszła wiosna, budzimy się do życia. Więcej się nam chce, jesteśmy bardziej aktywni, chętnie wychodzimy na dłuższe spacery z dziećmi. Ale często pojawiają się przy tym problemy.

Nosiłaś malca w chuście, ale teraz jest już większy, wierci się i wierzga przy motaniu i nim wyjdziecie jesteście spoceni i zmęczeni? Do tej pory wózek się sprawdzał, a tu nagle “bunt wózkowy”. Chętnie poszlibyście na spacer po lesie albo brzegiem plaży, ale z wózkiem to już nie takie proste. Dziecko chce widzieć świat, ale ręce i twój kręgosłup tego nie wytrzymują. W takich sytuacjach (i nie tylko) warto pomyśleć o nosidle.

Jako doradca noszenia w nosidłach miękkich, odpowiem dziś na najczęściej zadawane pytania, które warto sobie postawić zanim podejmiesz decyzję o noszeniu w nosidle.

Kiedy mogę zacząć nosić moje dziecko w nosidle?

Producenci sugerują, że można nosić dziecko w nosidle od pierwszych dni życia (od wagi 3-4 kg). I to samo nosidło według nich nadaje się do noszenia dziecka o wadze 20 kg. Już sam przedział wiekowy/kilogramowy powinien Ci dać do myślenia. Wystarczy porównać etap rozwoju kręgosłupa miesięcznego noworodka z kręgosłupem mniej więcej 3 letniego dziecka, by uzyskać odpowiedź, że takie uniwersalne nosidło nie istnieje. Może to zabrzmi dość brutalnie, ale pamiętaj, że producent nie zawsze kieruje się dobrem Twojego dziecka, a bardziej zależy mu niestety na sprzedaży (zobacz: książeczki kontrastowe).

Najbezpieczniej jest zacząć nosić dziecko w nosidle, gdy potrafi samodzielnie usiąść i utrzymywać tę pozycję. Dlaczego właśnie wtedy? Ponieważ przejście do siadu jest potwierdzeniem, że wyrobiła się w znacznym stopniu lordoza lędźwiowa, czyli kręgosłup jest w stanie dźwigać ciężar ciała w pozycji pionowej (to znaczy, że plecy dziecka mogą być wyprostowane, nie powodując negatywnych skutków). Są jednak sytuacje, w których noszenie w nosidle dziecka niesiedzącego samodzielnie jest koniecznością. Oczywiście im dziecko będzie starsze a jego struktury kostno-mięśniowe będą lepiej rozwinięte, tym mniejsze obciążenie dla kręgosłupa. Warto wtedy ograniczać czas, który dziecko spędza w nosidle do minimum - nosimy wtedy, gdy naprawdę musimy.

Jak dobrać odpowiednie nosidło?

Dobór odpowiedniego nosidła to duże wyzwanie. Wybierając chustę też trzeba wziąć wiele czynników pod uwagę, ale z nosidłami jest trudniej, ponieważ mają one pewne stałe elementy. Nosidło musi pasować zarówno na dziecko, jak i na noszących je rodziców. Pomimo tego, że część elementów ma regulację - ma ona zawsze określony zakres. Np. pas biodrowy może okazać się niedostosowany do bardzo szczupłej osoby (nie będzie w stanie go wystarczająco ciasno zapiąć) lub też do rodzica, z bardzo dużym obwodem w biodrach (nie będzie w stanie go zapiąć). Dla dziecka istotne będą np. wymiary panelu na plecy: zarówno długość, jak i szerokość. Te elementy zapewniają dziecku prawidłowe podparcie i odpowiednie ułożenie w stawach biodrowych oraz kolanowych. Dobór nosidła to bardzo indywidualna kwestia, dlatego warto skorzystać z porady doradcy, który pomoże dobrać i dopasować nosidło dbając o bezpieczeństwo i zdrowie dziecka i Twoje.

Czy warto od razu kupować nosidło?

    Czasami nosidło może okazać się przydatne na kilka dni, np. na wyjazd, podróż samolotem itp. Może na co dzień nosisz malucha w chuście, ale w podróży wygodniej będzie Ci korzystać z nosidła. Nie wszędzie też wybierzemy się z wózkiem. W takich przypadkach nie trzeba kupować nosidła tylko można je wypożyczyć na czas wyjazdu, a z kupnem zaczekać do momentu kiedy postanowicie “przerzucić się” już całkiem z chusty na nosidło. Ponieważ nosidło to wydatek kilkuset złotych, warto przed zakupem wypróbować je przez kilka dni. Wtedy będziesz pewna, że dobrze wydałaś pieniądze, a nosidło posłuży Wam przez długi czas.

Pamiętaj:

  • noszenie dziecka na rękach, zwłaszcza gdy już waży kilka ładnych kilogramów, bardzo obciążą Twój kręgosłup (trzeba odchylić się mocno w tył, aby utrzymać równowagę), no i masz zajęte obydwie ręce - dobrze dobrane i odpowiednio wyregulowane nosidło odciąży Twój kręgosłup i uwolni ręce
  • jeżeli możesz, poczekaj z zakupem nosidła do momentu, gdy Twoje dziecko będzie samodzielnie siadało lub przynajmniej będzie w pozycji czworaczej (podparte na rękach i kolanach)
  • jeżeli z jakiś powodów planujesz nosić dziecko wcześniej, zadbaj o to, by nosidło było jak najlepiej dopasowane do dziecka (może trzeba będzie czasowo nosić w mniejszym nosidle, które po kilku tygodniach/miesiącach trzeba będzie zamienić na większe)
  • zawsze warto “przymierzyć się” do nosidła. Wtedy kupując, będziesz miała pewność, że i Tobie i dziecku jest wygodnie i z przyjemnością będziesz z niego korzystać
  • jeżeli masz wątpliwości, jakie nosidło wybrać, możesz umówić się z doradcą noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich na konsultacje nosidłową. Doradca przywiezie ze sobą nosidła, będzie okazja wypróbować je na sobie i dziecku, wypożyczyć i potestować przez kilka dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *