Type C

Klub Wege Rodzica

Klub Wege Rodzica zaprasza na warsztaty dla rodzin z małymi dziećmi

Dla kogo

wegańskich/wegetariańskich rodzin z dziećmi do 2 roku życia


wegan/wegetarian oczekujących narodzin dziecka


rodziców zainteresowanych tematyką weganizmu/wegetarianizmu


rodzin szukających kontaktów i znajomości z innymi wege rodzicami

Co robimy na spotkaniach

wymiana doświadczeń między rodzicami dot. stylu życia, diety, wychowania dzieci


część warsztatowa: rozwijanie umiejętności wychowawczych i interpersonalnych rodziców (warsztaty prowadzi psycholog dziecięcy, weganka, mama 2 córek)


integracja uczestników, zabawy dla dzieci

Informacje organizacyjne

spotkania klubu odbywają się raz w miesiącu (w weekendy)


koszt udziału 35 zł/rodzina


miejsce spotkań: Przedszkole Bajkowe Wzgórze w Gdańsku (mapa na stronie głównej)


terminy spotkań (i tematy warsztatów) znajdują się w Kalendarzu


na zajęcia obowiązują zapisy przez: formularz kontaktowy

 

Dołącz do jedynego klubu dla wegańskich i wegetariańskich rodziców

Jesteś zainteresowany naszymi spotkaniami?

Potrzebujesz więcej informacji?

Zapoznaj się z cennikiem.

Poznaj instruktorkę

Zobacz, co jeszcze możemy Ci zaproponować

FAQ

Jak chustonoszenie wpływ na rozwój ruchowy niemowląt?

Rozmawiając z rodzicami noszącymi dzieci w chustach z reguły dowiadujemy się, że chustonoszenie ułatwia im życie. Mogą wykonywać codzienne obowiązki nie pozostawiając dziecka samego, wyskoczyć na szybkie zakupy bez konieczności korzystania z wózka. Krótko mówiąc – wolne ręce i swoboda. Oczywiście to ogromne zalety chustonoszenia, ale to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Wiele korzyści wynikających z noszenia w chuście nie widać bezpośrednio, a jednak mają one doniosłe znaczenie dla rozwoju dziecka. I to we wszystkich jego sferach – fizycznej/ruchowej, emocjonalnej i społecznej.

Choć może się niektórym rodzicom wydawać, że noszenie w chuście ogranicza rozwój ruchowy dziecka (bo ma ograniczoną swobodę ruchów,) to w rzeczywistości przyczynia się do jego rozwoju.

 

W jaki sposób dziecko noszone w chuście rozwija się ruchowo?

 

Chustonoszenie wspomaga prawidłowy rozwój napięcia mięśniowego

Jednym z podstawowych zadań, przed jakim staje dziecko w pierwszych miesiącach życia to nauka prawidłowej odpowiedzi na grawitację. W brzuszku u mamy było mu łatwiej niż po narodzinach.  Trzeba się zmierzyć z przyciąganiem ziemskim, a to wymaga odpowiedniego napięcia mięśni – ani zbyt słabego (można zaobserwować u dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym), ani zbyt silnego (w przypadku dzieci ze wzmożonym napięciem mięśniowym).

Dziecko w chuście nie leniuchuje! Prawidłowo ułożone jest aktywne mięśniowo – mięśnie delikatnie ćwiczą, ale dziecko jednocześnie może się zrelaksować, bo chusta częściowo je odciąża i zabezpiecza jeszcze niedojrzały kręgosłup.

 

Noszenie w chuście pomaga dziecku rozwijać równowagę

Jednym z pierwszych zmysłów rozwijających się  jeszcze przed narodzinami jest zmysł równowagi. Stymulowanie go jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka we wczesnym okresie życie.

Układ przedsionkowy jest odpowiedzialny m.in. za utrzymanie we właściwej pozycji głowy i reszty ciała zarówno podczas np. siedzenia, jaki i w ruchu. Zbyt silna stymulacja tego układu objawia się tzw. chorobą lokomocyjną.

Przez cały okres ciąży maluch był w ruchu i ćwiczył równowagę. Dzięki noszeniu w chuście nadal trenuje. Żaden bujaczek (nawet z wymyślnymi funkcjami) nie dostarczy tak zróżnicowanych bodźców ruchowych, jak poruszający się rodzic. Dziecko będąc w chuście ćwiczy równowagę i orientację w ułożeniu swojego ciała,  gdy rodzic chodzi, pochyla się, siada, okręca się. Przy czym te doznania są dla niemowlęcia naturalne i zbliżone do tych z okresu życia płodowego.

Jak ważny jest ruch dla dziecka widać po jego zachowaniu – niemowlęta uwielbiają być noszone, bujane, kołysane. Same wiedzą co jest dobre dla ich rozwoju!

 

Otulająca dziecko chusta ułatwia dziecku orientację we własnym ciele

Choć nie jesteśmy w stanie sobie tego wyobrazić, noworodek nie ma pojęcia gdzie kończy się jego ciało – nie zna granic swojego ciała. Dlatego m.in. nie jest w stanie zaplanować i wykonać świadomie ruchu. Rodzi się wyposażony w odruchy, które z czasem zostaną zastąpione świadomymi ruchami. Aby mógł chwycić zabawkę musi wiedzieć, że to jest jego rączka, gdzie się obecnie znajduje i jak nią pokierować, żeby chwycić interesujący go przedmiot.

Zatem niemowlę musi nauczyć się orientacji we własnym ciele. Aby rozwinął tę zdolność to oprócz układu przedsionkowego potrzebuje stymulacji zmysłu dotyku. A dokładnie bodźców  pobudzających czucie powierzchowne (doznania ze skóry) i czucie głębokie (doznania z mięśni i stawów).

Mając niemowlę zamotane w chuście stale dostarczamy bodźców rozwijających zarówno czucie powierzchowne, jak i głębokie. Dzięki temu maluch szybciej pozna swoje ciało, a co za tym idzie będzie mógł nim sprawienie poruszać i przyjmować różne pozycje.

 

Na zakończenie jeszcze dodam, że we wszystkim trzeba znaleźć złoty środek. Chusta przyczynia się do prawidłowego rozwoju ruchowego dziecka, ale nie jest jedynym i wystarczającym sposobem na zdobywanie umiejętności ruchowych. Niemowlę, już od pierwszych dni powinno mieć możliwość  zdobywania własnych doświadczeń związanych z ruchem ciała. A jednym z najlepszych ćwiczenie jest kładzenie dziecka na brzuszku, koniecznie na twardym podłożu (np. na macie piankowej).

Sen niemowlaka cz. 1 – Miejsce do spania

Miejsce do spania

Coraz częściej rodzice niemowląt zgłaszają problemy ze snem swoich maluchów. Problem ten dotyczy głównie spania w dzień. Dzieci mają problem z zaśnięciem, a jak już uda im się zasnąć, przesypiają 15-20 minut. Budzą się w złym nastroju, zmęczone i marudne.

Jest kilka ważnych rzeczy, które mają wpływ na sen waszego dziecka.

W tym wpisie opowiem,  jakie warunki powinno spełniać miejsce do spania, aby ułatwić niemowlęciu zasypianie i wydłużyć jego dzienne drzemki. Bezpieczeństwu kładzenia dziecka do snu oraz innym czynnikom wpływającym na jakość snu, poświęcę kolejne wpisy.

Czas w ciągu dnia, w którym dziecko śpi, jest potrzeby rodzicowi lub innemu opiekunowi najczęściej na wykonanie codziennych obowiązków, odpoczynek, zajęcie się starszym rodzeństwem itp. Dlatego maluchy z reguły odkładane są do łóżeczka.

Gdzie postawić łóżeczko?

Na pewno powinno być to w miarę spokojne i ustronne miejsce. Nie mówię o zupełnej ciszy i zaciemnieniu, ale zdecydowanie lepiej jeżeli łóżeczko będzie stało w pewnej odległości od grającego radia czy działającej zmywarki. W letnich miesiącach starajmy się przynajmniej o częściowe zaciemnienie pokoju, a przynajmniej o to, by ostre dzienne światło nie padało na malucha. Może przydać się baldachim na łóżeczkiem.

Łóżko to miejsce, który służy do… spania

To przecież oczywiste! Zastanawiacie się po co o tym pisze? Ponieważ często dziecięce łóżeczka wyglądają jak miejsca do zabawy czy nauki (stymulowania rozwoju) dla niemowlaka.

Co powinno, a co nie powinno znaleźć się w łóżku waszego dziecka?

Zacznę od rzeczy zbędnych:

 • kolorowe obrazki przyczepione do szczebelków
 • pluszaki i inne maskotki (wyjątek stanowi przytulanka, z którą dziecko zasypia)
 • kolorowe (np. w czarno-białe pasy) osłonki na szczebelki
 • powieszona nad głową karuzela z kilkoma zabawkami i najczęściej głośną pozytywką
 • poduszka
 • klin (w większości przypadków jest zbędny, a zbyt wysoki po porostu jest szkodliwy)
 • kolorowe węże poprzeplatane między szczebelkami

Z pewnością znalazłoby się, jeszcze wiele innych atrakcji, które mają umilić zasypianie dziecku. Tylko, czy te wszystkie rzeczy faktycznie powodują, że dziecko łatwiej zaśnie?

Im młodsze dziecko, tym silniej reaguje na rzeczy w najbliższym otoczeniu.

To co dla nas (naszego mózgu) jest neutralne, dla niedojrzałego układu nerwowego noworodka czy kilku miesięcznego dziecka, jest bardzo silnie pobudzające.

Kolorowe obrazki, karuzele, kontrastowe osłonki – to wszystko działa na dziecko pobudzająco, a przecież oczekujemy, że będzie spało, a więc należy je wyciszyć. Czyli potrzebuje czegoś zupełnie przeciwnego – jak najmniej pobudzającego otoczenia. Tym bardziej, gdy niemowlę jest szczególnie wrażliwe na wszystko, co się wokół niego dzieje (tzw. HNB). Nadmiar bodźców (słuchowych, wzrokowych) powoduje rozdrażnienie, gdy dziecko jest zmęczone i chce spać. Sami wiecie, jak trudno jest zasnąć, gdy jesteśmy rozdrażnieni lub przemęczeni. Krótki, kilkuminutowy relaks sprawia, że łatwiej zasypiamy, prawda?

Co powinno być w łóżeczku?

 • wygodny, ale twardy materac z prześcieradłem
 • w zależności od potrzeb - baldachim i osłonki na szczebelki– najlepiej w spokojnych, pastelowych kolorach, jednolite lub w delikatne wzory
 • coś do przykrycia (kocyk, kołderka, śpiworek)

I to w zasadzie wszystko. Tylko to? A spójrzcie na swoje łóżka. Co w nich macie? 😉 

Zrób to:

Przyjrzyj się łóżeczku Twojego dziecka i oceń, z jego perspektywy, co może utrudniać mu sen. Zabierz zbędne rzeczy. Zastanów się, jak stworzyć miejsce, które będzie kojące i usypiające, a nie pobudzające.  

Niezawodny sposób na cudowne relacje w rodzinie

Niezawodny sposób na cudowne relacje w rodzinie

Zaryzykuję stwierdzeniem, że dbamy o siebie coraz bardziej. Więcej osób uprawia sport, zdrowo się odżywia, dba o zdrowie i urodę.

A ja chciałabym Was jeszcze zachęć byście zadbali o poziom Waszej…oksytocyny. Co najważniejsze, nie trzeba wcale dużo wysiłku żeby go natychmiast podnieść. A efekty będą widoczne od razu i nie musicie się obawiać żadnych ubocznych skutków!

Zanim dowiesz się, co należy robić, poznaj kilka faktów o oksytocynie.

Kiedy wydziela się oksytocyna?

Oksytocyna jest jednym z hormonów dokrewnych i występuje tylko wśród ssaków.

Kojarzy się Wam przede wszystkim z porodem? To dobrze, bo wtedy odgrywa kluczową rolę.

Ale to tylko jedno z licznych zadań naszej dzisiejszej bohaterki. Przeważnie nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę pełni oksytocyna w życiu każdego z nas.

 

Zapłodnienie

Oksytocyna wydzielana jest podczas orgazmu (u kobiet i mężczyzn) i ułatwia zapłodnienie (wywołuje skurcze macicy, co pomaga plemnikom szybciej zmierzać do celu).

 

Ciąża

Poziom oksytocyny wyraźnie wzrasta w czasie ciąży. Wpływa to w dużym stopniu na emocjonalność i wrażliwość kobiet w tym okresie. Fakt, bywa to uciążliwe dla przyszłej mamy (i jej otoczenia), ale dzięki temu tworzą się fundamenty więzi łączącą matkę i dziecko po porodzie.

 

Poród i kontakt „skóra do skóry”

Oksytocyna wydziela się we wszystkich okresach porodu i odpowiedzialna jest za skurcze macicy.

Kiedyś nie doceniano roli oksytocyny, jaką odgrywa zaraz po porodzie. Dopiero co urodzone dziecko zabierano od mamy i to bez żadnych wskazań medycznych. Na szczęście coraz częściej przestrzega się w szpitalach prawa do kontaktu „skóra do skóry” w pierwszych godzinach po porodzie. Gdy dziecko się urodzi, powinno od razu wylądować na brzuchu mamy. Powoduje to wręcz niesamowity wzrost poziomu oksytocyny zarówno u matki, jak i dziecka. Noworodkowi położonemu na mamie daje ukojenie po trudach związanych z porodem. Zaobserwowano, że dzieci, które mogły być tulone przez rodziców zaraz po porodzie (tzw. kontakt „skóra do skóry”), mniej płaczą i ogólnie są spokojniejsze.

Kobieta dostając na ręce dziecko szybko zapomina o trudach związanych z przebytym przed chwilą porodem i z miłością i oddaniem tuli maleństwo do siebie. Jej potrzeby schodzą na drugi plan, dzięki czemu jest gotowa zaopiekować się potomstwem w dzień i w nocy.

 

U rodziców poziom oksytocyny wzrasta już na widok dziecka, na jago płacz, a nawet na samą myśl o nim

 

Dzięki dużemu stężeniu oksytocyny macica zaczyna się obkurczać, co zapobiega nadmiernemu krwawieniu po oddzieleniu się łożyska. Wskutek wydzielania oksytocyny i prolaktyny w piersiach mamy syntezuje się mleko i wypływa przez kanaliki mleczne, umożliwiając rozpoczęcie karmienia naturalnego już w pierwszych chwilach po porodzie.

Również u świeżo upieczonych ojców poziom oksytocyny jest wyższy niż zwykle. Pomaga to w rozwinięciu się u nich instynktu opiekuńczego.

Jak zaopatrzyć bliskich w oksytocynę?

 

Oksytocyna sprzyja prawidłowym, ciepłym, bezpiecznym relacjom w rodzinie.

 

Ogólnie mówiąc oksytocyna wydziela się w odpowiedzi na przyjemne doznania, zwłaszcza kontaktu fizycznego z drugą osobą (i zwierzakiem również).

A więc do dzieła:

 

Gdy wydzielamy więcej oksytocyny czujemy się bardziej szczęśliwi oraz mamy lepsze relacje z ludźmi.

 

10 RAD, JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA POJAWIENIE SIĘ RODZEŃSTWA

Pojawienie się na świecie kolejnego dziecka to ważne wydarzenia dla całej rodziny. Jednak dla dziecka to także trudne chwile. Odtąd musi ono dzielić się rodzicami z rodzeństwem. Aby starsze dziecko łatwiej odnalazło się w nowej sytuacji warto je do niej przygotować. Oto kilka ważnych rad, jak to zrobić.

 • Poinformujcie dziecko o tym, że będzie miało rodzeństwo mając na uwadze jego wiek. Młodszym dzieciom trudno wyobrazić sobie, że u mamy w brzuszku rośnie braciszek lub siostrzyczka. Gdy dziecko jest odpowiednio duże można pokazać mu film ukazujący rozwój dziecka przed narodzinami. Można również czytać dziecku książeczki, w których jest mowa o rodzeństwie.
 • Jeżeli planujecie jakieś zmiany dotyczące Waszego starszego dziecka, to lepiej zabrać się za nie wcześniej. Jeżeli do tej pory spało z Wami, a po urodzeniu się drugiego dziecka, ma być w swoim pokoju, nie zwlekajcie z „przeprowadzką”. Niech ma czas na przyzwyczajenie się do nowego miejsca i nie wiąże tej sytuacji z pojawieniem się dzidziusia.
 • Poświęcajcie dziecku dużo uwagi i czasu, później będziecie mieli go mniej ze względu na pojawienie się dodatkowych obowiązków. Opowiedzcie o tym, że malutka dzidzia będzie piła mleko z piersi mamy, że będzie spała z Wami w pokoju. Im lepiej będzie przygotowane do zmian, tym łatwiej je zaakceptuje.
 • Zachęcajcie dziecko do kontaktu z rodzeństwem, np. poprzez dotykanie brzuszka. Możecie razem śpiewać mu Wasze ulubione piosenki. Dobrym pomysłem jest pokazanie dziecku zdjęć i innych pamiątek z czasów, kiedy było niemowlęciem.
 • Przygotujcie wcześniej prezent, który wręczycie starszakowi, gdy po raz pierwszy zobaczy brata lub siostrę – niech ten prezent będzie właśnie od niego lub od niej. Najlepiej, gdy będzie to coś, o czym Wasze dziecko marzy.
 • Może chcecie, by wasze dziecko pomogło wybrać imię dla rodzeństwa? Tutaj trzeba postępować rozważnie, by dziecko nie poczuło się skrzywdzone, kiedy wybrane imię nie przypadnie Wam do gustu. Czasem wystarczy podsunąć dziecku swoje typy, a ono wybierze spośród tych imion.
 • Przygotujcie starszaka na to, że mama pojedzie do szpitala urodzić dziecko i spędzi tam kilka dni. To do Was należy decyzja, czy rodzeństwo spotka się po raz pierwszy w szpitalu czy w domu.
 • Starajcie się nie dać dziecku odczuć, że większość spraw koncentruje się wokół oczekiwanego dziecka. Dzieci łatwo zauważą, że rodzina i znajomi dopytują głownie o dzidziusia, a ono schodzi na drugi plan.
 • Zachęcajcie je, by uczestniczyło w przygotowaniach związanych z powiększeniem się rodziny. I zawsze doceniajcie jego zaangażowanie. Może zechce narysować coś dla braciszka lub siostrzyczki? Jeśli tak, to niech obrazek zawiśnie w pokoju maluszka. Natomiast, gdy Wasze dziecko nie garnie się do pomocy, nie zmuszajcie go do tego, może z czasem samo będzie chciało zrobić coś dla rodzeństwa
 • Jak najczęściej zapewniajcie go o swojej miłości do niego. Musi być pewne, że pojawienie się rodzeństwa nie zmieni Waszego stosunku do niego, ze nadal będzie tak samo dla Was ważne i kochane bezwarunkowo.

Stosując się do powyższych rad pomożesz dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji. Oczywiście będą lepsze i gorsze chwile. Nie raz starszak okaże swoje niezadowolenie z powodu tego, że musi dzielić się ukochanymi rodzicami z młodszym rodzeństwem. Wykazujcie się dużą cierpliwością i zrozumieniem dla emocji, jakie będzie przeżywać. Starajcie się patrzeć oczami Waszego starszego dziecka na wszystko co się dzieje, będzie Wam wtedy łatwiej je zrozumieć i wesprzeć. To od rodziców w głównej mierze zależy, jakie relacje będą łączyły rodzeństwo. Czy będzie to dwoje dzieci, które patrzą na siebie z zazdrością i gniewem, czy które chętnie spędzają czas na wspólnej zabawie.

 

6 powodów, dla których warto nosić niemowlę w chuście

Coraz częściej można spotkać rodziców spacerujących ze swoimi dziećmi zamotanymi w chusty. Ale z pewnością jest też znaczna grupa osób, która zastanawia się nad tym, co skłania rodziców do noszeniu dzieci w ten sposób. Oto kilka ważnych argumentów przemawiających za chustonoszeniem:

 1. Dziecko przebywając przez kilka miesięcy w łonie matki było przyzwyczajone do nieustającego ruchu. Nawet gdy mama odpoczywała, dziecko delikatnie poruszało się w wodach płodowych. Tak naprawdę dopiero po urodzeniu się spotkało się z byciem w bezruchu. Zatem nie jest to dla niego czymś naturalnym i znanym. Wkładając dziecko do chusty pozwalamy mu wrócić do znanego mu środowiska – maluch znów odnajduje spokój poruszając się w rytm naszego ciała.
 2. Do chwili narodzin towarzyszyły dziecku liczne dźwięki dochodzące nie tylko z zewnętrznego świata, ale również z organizmu mamy. Cisza jest znów czymś nowym, czasem nawet niepokojącym. Maluch zamotany w chustę znów słyszy kojące dźwięki – czyli np. bicie serca mamy lub taty. Zna ten rytm, a zatem czuje się bezpiecznie.
 3. Czas ciąży to czas przygotowań na nadejście nowego członka rodziny. Nawet najlepiej zorganizowani rodzice muszą uporać się z wieloma nowymi obowiązkami, pogodzić codzienne czynności z opieką nad wymagającym maluszkiem, który zdecydowanie bardziej lubi zasypiać na rękach najbliższych niż w swoim pokoju w łóżeczku. I tu okazuje się pomocna chusta. Daje ona niesamowite możliwości – umożliwia pogodzenie opieki nad dzieckiem (bycia blisko z maluszkiem) i jednocześnie robienia tego, co trzeba wykonać. Gdy malec spokojnie śpi w chuście rodzic może np. zrobić pranie, posprzątać w kuchni, odkurzyć mieszkanie. Nie odbywa się to kosztem dziecka – ono jest szczęśliwe i bezpieczne.
 4. Co zrobić, gdy zabraknie nam czegoś w domu i szybko trzeb wyskoczyć do pobliskiego sklepu na zakupy? Dla osób mieszkających na wyższych piętrach w blokach bez windy wyjście robi się skomplikowane. Nawet, jeżeli wózek zostawiamy na dole, trzeba wdrapać się do mieszkania po schodach niosąc w jednej ręce dziecko (które właśnie zasnęło na dworze), a w drugiej zakupy. Często osiedlowe sklepiki tak są zastawione towarami, że manewrowanie wózkiem jest w zasadzie niemożliwe. Czy nie łatwiej zamotać malucha w chustę i z wolnymi rękami zrobić zakupy?
 5. Pierwsze wspólne tygodnie po narodzinach to czas intensywnego poznawania dziecka – rodzice pilnie uczą się rozpoznawać jego potrzeby i najlepiej jak potrafią starają się je zaspokajać. Noszenie dziecka w chuście pozwala na stały kontakt z nim i wnikliwą obserwację. Rodzice szybciej „uczą się” swojego maluszka, dzięki czemu nabierają pewności siebie i wiary w swoje umiejętności rodzicielskie.
 6. Ciąża i poród to duże obciążenie fizyczne i psychiczne dla kobiety. Dlatego bardzo ważne jest, aby zadbała o siebie w czasie połogu. Przemęczenie, brak snu niekorzystnie wpływają na kondycję mamy (mogą nawet prowadzić do pojawiania się symptomów depresji poporodowej). Decydująca się karmić piersią na żądanie mama jest w zasadzie ciągle potrzebna maluszkowi. Ale gdy dziecko jest najedzone, a nadal domaga się uwagi, tata może przejąć opiekę nad nim. Tacie też będzie zdecydowanie wygodniej, gdy wsadzi dziecko w chustę, a ono spokojnie zaśnie przytulone do niego.

Noszenie w chuście jest w pełni bezpieczne dla dziecka, już od urodzenia, pod warunkiem, że chusta jest prawidłowo zawiązana. Umiejętne wiązanie chusty zapewnia noworodkowi fizjologiczną pozycję, a osobie noszącej prawidłową sylwetkę oraz komfort noszenia. Dlatego też warto skorzystać z konsultacji lub warsztatów prowadzonych przez wykwalifikowanego doradcy noszenia. Można to zrobić oczekując narodzin dziecka bądź gdy malec jest już na świecie. Zachęcam do spróbowania – nauka nie jest trudna, a samo noszenie w chuście daje dużo satysfakcji, jest wygodne i przynosi korzyści zarówno dziecku, jak i rodzicom.

 

Weekendowe warsztaty w Gdańsku 5-6.08.2017

Plecak prosty -warsztaty chustonoszenia dla zaawansowanych 5.08.2017

Zapraszamy na warsztaty rodziców dzieci w wieku od 4 m.ż do 1 roku życia, którzy mają już doświadczenie w noszeniu dziecka w chuście tkanej i chcieliby się nauczyć nosić malca na plecach.

Szczególnie polecamy rodzicom:

 • dla których noszenie dziecka z przodu zaczyna być kłopotliwe ze względu na wagę/wzrost dziecka oraz jego ruchliwość
 • których dziecko nie chce być noszone w wiązaniach z przodu
 • planujących wyjazdy wakacyjne, aktywny wypoczynek
 • mającym pod opieką więcej niż jedno dziecko

Przebieg zajęć:

 • Powtórzenie zasad prawidłowego noszenia dziecka w chuście odpowiedniego do wieku dziecka (w zależności od wieku dziecka, etapu rozwoju ruchowego, wagi dziecka wiązanie wymaga pewnych modyfikacji, by dalej zapewniać bezpieczeństwo i komfort noszonemu dziecku i rodzicom)
 • Pokaz prawidłowego wiązania na plecach
 • Ćwiczenia wiązania na lalkach pod okiem instruktora
 • Ćwiczenia z udziałem dziećmi
 • Pokaz wiązania chusty kółkowej

Informacje organizacyjne:

Warsztaty odbędą się w sobotę 5.08 w godz. 11.00 - 13.00 w siedzibie firmy (Gdansk - Morena, Widok 57,  budynek przedszkola Bajkowe Wzgórze).

Cena: 50 zł/osoba dorosła lub 75 zł/para

Na zajęcia obowiązują zapisy: przez formularz kontaktowy - kliknij tutaj ; mailowo: poczta@rodzicebezobaw.pl

Liczba uczestników ograniczona (maksymalnie 8 osób). Decyduje kolejność zgłoszen.

Refresh "Kieszonka" - warsztaty chustonoszenia 6.08.2017

Zapraszamy rodziców, którzy czują potrzebę odświeżenia/ doszlifowania/ powtórzenia wiązania kieszonka.

Warsztaty przeznaczone są dla:

 • osób, które wzięły udział w kursie grupowym prowadzonym przez Annę, podczas którego uczyły się wiązania kieszonka
 • osób, które podczas domowych konsultacji prowadzonych przez Annę uczyły się wiązania kieszonka
 • szczególnie dla rodziców, którzy uczyli się wiązania przed narodzinami dziecka i chcieliby poćwiczyć pod okiem instruktora motanie na dziecku
 • osób, którzy mieli dłuższą przerwę w noszeniu dziecka
 • rodziców, którzy czują się niepewnie nosząc malucha w chuście, mają problemy z odpowiednim ułożeniem dziecka w chuście, dociągnięciem chusty itp.

Przebieg zajęć:

 • Powtórzenie zasad prawidłowego noszenia dziecka w chuście odpowiedniego do wieku dziecka (w zależności od wieku dziecka, etapu rozwoju ruchowego, wagi dziecka wiązanie wymaga pewnych modyfikacji, by dalej zapewniać bezpieczeństwo i komfort noszonemu dziecku i rodzicom)
 • Pokaz prawidłowego wiązania kieszonki
 • Ćwiczenia wiązania na lalkach pod okiem instruktora
 • Ćwiczenia z udziałem dziećmi
 • Pokaz wiązania chusty kółkowej

Informacje organizacyjne:

Warsztaty odbędą się w sobotę 5.08 w godz. 11.00 - 13.00 w siedzibie firmy (Gdansk - Morena, Widok 57,  budynek przedszkola Bajkowe Wzgórze).

Cena: 35 zł/osoba dorosła lub 50 zł/para

Na zajęcia obowiązują zapisy: przez formularz kontaktowy - kliknij tutaj ; mailowo: poczta@rodzicebezobaw.pl

Kurs Masażu Shantala dla przyszłych i obecnych rodziców 5 - 6.08.2017

Zapraszamy osoby oczekujące narodzin dziecka i rodziców dzieci w wieku 1 - 4 miesiące do udziału w kursie masażu dziecięcego Shantala.

Szczególnie polecamy:

 • rodzicom dzieci z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (kolki, zaparcia itp.)
 • rodzicom niemowląt, które mają problemy ze snem (zbyt krótkie drzemki w ciągu dnia, trudności z zasypianiem, częste wybudzanie się, nieregularny rytm snu i czuwania)
 • rodzicom dzieci o zwiększonych potrzebach kontaktu i bliskości(tzw. dzieci "nieodkładalne", nadmiernie wrażliwe, płaczliwe
 • rodzicom, którzy chcą stymulować rozwój psychoruchowy dziecka juz od pierwszych tygodni jego życia

Przebieg kursu:

 • informacje wprowadzające do masażu (krótka historia masażu Shantala, zalety regularnego masowania dzieci itd.)
 • BHP masażu
 • ćwiczenia sekwencji ruchów na lalkach/dzieciach
 • mini-wykład o potrzebach psychicznych niemowląt
 • odpowiedzi na pytania uczestników
 • sporządzenie notatek ułatwiających zapamiętanie sekwencji ruchów
 • krótki pokaz noszenia dzieci w chustach (dla chętnych)

Informacje organizacyjne:

Kurs obejmuje dwa spotkania: I - 5.08 (sobota) w godz. 13.30 - 15.00 i II - 6.08 (niedziela) w godz. 13.30 - 15.00

Zajęcia odbywają się w siedzibie firmy w Gdansku (budynek Przedszkola Bajkowe Wzgórze, ul. Widok 57).

Cena: 75 zł/osoba dorosła lub 100 zł/para

Na kurs obowiązują zapisy: przez formularz konatkowy - kliknij tutaj lub mailowo: poczta@rodzicebezobaw.pl

Liczba uczestników ograniczona (maksymalnie 10 osób dorosłych), decyduje kolejność zgłoszen.

Neurofeedback pomaga kobietom w ciąży

Neurofeedback pomaga kobietom w ciąży – cz.1

 Czas ciąży to wyjątkowo intensywny okres zmian w życiu kobiety. Zachodzą one jednocześnie na kilku płaszczyznach, co z pewnością czyni ten okres ciekawym, jak również trudnym i uciążliwym.

Wpływ na samopoczucie przyszłej mamy ma wiele czynników, zarówno mających podłoże fizjologiczne, jak i psychiczne oraz społeczne.

Alternatywą dla tradycyjnych (farmakologicznych) metod leczenia dolegliwości w ciąży są treningi neurofeedbacku. O tym, czym jest neurofeedback przeczytasz tutaj: http://brainplus.bio/neurofeedback.html.

Huśtawka emocjonalna

Aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać w łonie matki, w jej organizmie zachodzą zmiany neurohormonalne. Zwiększa się np. produkcja progesteronu i estrogenu. Hormony te mają bezpośredni wpływ na przeżywane przez ciężarną emocje. Dlatego typowe w tym czasie dla wielu kobiet jest rozchwianie emocjonalne, szybka zmiana nastrojów, rozdrażnienie, nieuzasadniony smutek. Takie stany pojawiają się również u pań, które przed zajściem w ciążę nie miały problemów z wahaniami nastroju czy kontrolą emocji. Ponadto w III trymestrze, wskutek wyższego poziomu estrogenu niż progesteronu, może pojawić się uczucie niepokoju, a nawet stany lękowe.

Dla wielu kobiet przeżywane w ciąży stany emocjonalne są trudne do zaakceptowania. A do tego często dochodzi rozpowszechnione w naszym społeczeństwie przekonanie, że ciąża to czas radosnego oczekiwania (przyszła mama powinna zawsze emanować radością i szczęściem).

Istnieją sposoby, które pozwalają ograniczyć emocjonalną huśtawkę, takie jak aktywność fizyczna, bezwarunkowe wsparcie bliskich osób, relaksacja. Pomocny może okazać się neurofeedback. Dzięki regularnym treningom, przyszła mama potrafi w znacznym stopniu poprawić swoją kontrolę nad emocjami, co zmniejszy wahania nastroju. Emocje nadal mogą pojawiać się dość nieoczekiwanie, ale nie będą one aż tak silne, przez co ich wpływ na zachowanie kobiety będzie ograniczony.

Przewlekły stres i negatywne emocje

 Badania naukowe dowiodły, że w czasie ciąży negatywne emocje i stres przeżywane przez matkę mogą destrukcyjnie wpływać na rozwój płodu: zwiększają ryzyko poronienia, mogą wywołać przedwczesny poród lub przyczynić się do zaburzeń neurologicznych i opóźnienia psychoruchowego dziecka. Choć dziecko nie jest świadome emocji mamy, doświadcza ich poprzez biochemiczne zmiany w jej organizmie.

Dlatego też przyszła mama powinna dbać o dobre samopoczucie psychiczne, również ze względu na stan zdrowia i rozwój dziecka. Alternatywą dla przyjmowania leków (przeciw lękowych, uspokajających, antydepresantów) jest metoda neurofeedbacku, która w przeciwieństwie do farmakologii, jest zupełnie bezpieczna również w okresie ciąży. Kontrola nad aktywnością mózgu uzyskiwana poprzez trening neurofeedbacku przyczynia się do obniżenia poziomu stresu i wyrównania nastroju.

 

Problemy ze snem

Znaczna część ciężarnych uskarża się na problemy ze snem. Obniżona jakość snu może być skutkiem przeżywania silnych emocji, niewygodnej pozycji podczas snu lub częstego oddawania moczu.

Zmniejszenie ilości snu niekorzystnie odbija się na zdrowiu przyszłej mamy. Jest przyczyną uczucia ciągłego zmęczenia, obniżenia nastroju, ogólnego zniechęcenia, bierności.

Terapeuci pracujący metodą neurofeedbacku z osobami z problemami snu raportują znaczną poprawę u swoich klientów. Neurofeedback może pozytywnie wpływać na sen, ponieważ oddziałuje na obszar mózgu odpowiedzialny za regulację snu. Systematyczny trening pomaga kształtować nawyki ułatwiające zasypianie i poprawia jakość snu.

 

Pogorszenie pamięci i koncentracji uwagi

 Ciąża nie pozostaje bez wpływu również na tzw. procesy poznawcze. Zwykło się nawet mówić o „ciążowym mózgu”, który przysparza wiele kłopotów w funkcjonowaniu przyszłej mamy. Zapominanie, przejęzyczenia, nagminne gubienie rzeczy, roztargnienie, słaba koncentracja uwagi, trudności w podejmowaniu decyzji to codzienność dla wielu ciężarnych. Do tego często dochodzi nadmiar informacji i zbytnie przeciążenie pracą, starszymi dziećmi, obowiązkami domowymi, które również niekorzystnie odbijają się na strefie intelektualnej kobiety.

Ogólne obniżenie sprawności intelektualnej wywołuje u wielu kobiet poczucie wstydu i zażenowania. W tym aspekcie szczególnie przydatny okazuje się właśnie neurofeedback. Dzięki treningom można uzyskać znaczną poprawę przede wszystkim pamięci i koncentracji uwagi.

 

Jak widać, nieinwazyjna i w pełni bezpieczna w ciąży, metoda neurofeedbacku może w znacznym stopniu ograniczyć problemy, z jakim borykają się kobiety w okresie ciąży. Uzyskane efekty będą również widoczne po narodzinach dziecka, kiedy to mama musi być w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, by móc odpowiedzialnie i z przyjemnością zajmować się maleństwem.

Ile osób może uczestniczyć w zajęciach?

Zajęcia skierowane są przede wszystkim do przyszłych rodziców. Ojciec dziecka jednak nie musi uczestniczyć we wszystkich spotkaniach (jeżeli np. nie ma takiej możliwości).

Jeżeli planujesz poród z kimś innym niż ojcem dziecka (np. z mamą, siostrą, koleżanką) to ważne, aby ta osoba była na zajęciach dotyczących samego porodu.

Na spotkaniach, podczas których będziemy omawiać pielęgnację dziecka oraz jego potrzeby (fizjologiczne, psychiczne) mile widziane będą osoby, które będą Tobie pomagać w opiece na dzieckiem (np. dziadkowie dziecka, opiekunka).

Cena za kurs jest ta sama, niezależnie od tego czy w zajęciach uczestniczy tylko kobieta w ciąży czy wraz z osobą towarzyszącą.

Kiedy umówić się na pierwsze zajęcia Szkoły Rodzenia?

Przygotowania do porodu warto rozpocząć w II trymestrze ciąży (najlepiej między 20-24 tyg.). Wiedza, którą zdobędziesz podczas zajęć to nie wszystko. Do porodu należy się przygotować m.in. wykonując odpowiednie ćwiczenia oddechowe, ruchowe, masaż krocza. To wszystko wymaga czasu i systematyczności.

Rozpoczynając kurs w II trymestrze będziesz miała wystarczająco czasu, aby efektywnie przygotować się do narodzin dziecka.

Otrzymasz również praktyczną listę zakupów, dzięki której unikniesz zbędnych wydatków i gromadzenia niepotrzebnych rzeczy.

Pokazy chustnoszenia i masażu Shantala

Opis zajęć

Zapraszamy kobiety w ciąży i partnerów oraz rodziców niemowląt na bezpłatne pokazy. Pokażemy Wam, jak prawidłowo nosić dziecko w chuście omówimy korzyści płynące z chustonoszenia. Zademonstrujemy hinduski masaż dziecięcy (Shantala), który można wykonywać już od pierwszych dni po narodzinach dziecka.

 

 

 

 

 

Termin

Pokazy odbędą się 1 kwietnia 2017 r. o godz. 12.00

 

 

 

Miejsce

Gdańsk -Morena, budynek Przedszkola Bajkowe Wzgórze, ul.Widok 57.

Wejście znajduje się przy podjeździe do garażu, z prawej strony budynku.

 

Zobacz, jak możesz wpierać uszczęśliwić swoje niemowlę

Potrzebujesz więcej informacji?

Zapoznaj się z cennikiem.

Poznaj instruktorkę

Zobacz, co jeszcze możemy Ci zaproponować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *