Type A

Chustonoszenie – nauka wiązań w domu

Chustonoszenie - nauka wiązań u Ciebie w domu

Jedno spotkanie z doradcą i ruszasz z dzieckiem w chuście w świat!

Chustonoszenie - dlaczego warto?

 • zapewniasz niemowlęciu/dziecku bliskość i poczucia bezpieczeństwa (niezbędne dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego każdego dziecka)
 • dbasz o prawidłową pozycję dziecka (prawidłowo zawiązana chusta , zapewnia dziecku od pierwszych dni po narodzeniu tzw. pozycję odwiedzeniowo- zgięciową, w której kręgosłup i bioderka znajdują się w fizjologicznym ułożeniu)
 • możesz swobodne wykonywać codzienne czynności bez konieczności pozostawiania dziecka samego; szczególnie przydatne w przypadku niemowląt o silnej potrzebie ciągłego kontaktu z bliskimi (i tzw. HNB)
 • możesz spacerować w terenie, w którym wózek się nie sprawdza lub gdy dziecko nie lubi być wożone w wózku,
 • załatwisz sprawunki bez konieczności brania ze sobą wózka - dziecko spokojnie śpi w chuście, podczas gdy robisz zakupy, wyprowadza psa, pakuje bagaże do samochodu itp.
 • wspaniale spędzasz czas z maleństwem i pozostałymi członkami rodziny (ułatwia zajęcie się starszym rodzeństwem zarówno w domu, jak i na placu zabaw, w parku, nad jeziorem)
 • bliskość przynosi ukojenie dziecku w czasie ząbkowania, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, złego nastroju, choroby
 • chroni dziecko przed przestymulowaniem  w miejscach publicznych typu galerie handlowe, restauracje(zbyt silna i długotrwała stymulacja jest dla niemowląt niekorzystna)
 • ułatwia podróżowanie

Co powinniście wiedzieć o chustonoszeniu?

 • możesz nosić noworodka już od pierwszych dni po narodzinach (bezpiecznie jest poczekać, aż zagoi się pępek)
 • pozycja dziecka w chuście wspiera prawidłowy rozwój stawów biodrowych,
 • chustonoszenie to jeden z filarów Rodzicielstwa Bliskości
 • chusta tkana zawsze idealnie dostosowuje się do dziecka (jego wzrostu, wagi) - można nosić w tej samej chuście od noworodka aż do momentu, kiedy zrezygnujecie z chustonoszenia
 • istnieje wiele rodzajów wiązań, ale nie wszystkie są odpowiednie na określonym etapie rozwoju kręgosłupa dziecka
 • W chuście można nosić nie zależnie od pory roku (zimą rodzic nosi dziecko pod swoją kurtą i zapewnia mu ciepło nawet przy niskiej temperaturze powietrza)
 • można samodzielnie zamotać dziecko w chustę, nie potrzeba pomocy drugiej osoby
 • z dzieckiem w chuście można jeździć środkami komunikacji miejskiej (ale należy zająć miejsce siedzące)

 

 

Nauka chustonoszenia z doradcą to pewność, że wiążesz prawidłowo

czyli dbasz o bezpieczeństwo i zdrowie dziecka i swoje!

Anna Hildebrandt

Anna Hildebrandt - doradca noszenia ClauWi

Kiedy zapisywałam się na kurs dla doradców noszenia, o chustach nie wiedziałam prawie nic. Nie przypuszczałam wtedy, ze po kilku latach właśnie uczenie rodziców wiązań stanie się moim ulubionym zajęciem! Dlaczego tak się stało? Bo każdego dnia, wychodząc z konsultacji wiem, że życie rodziców, którzy właśnie rozpoczęli przygodę z chustonoszeniem, stało się łatwiejsze, wygodniejsze i radośniejsze.

W 2014 r. ukończyła kurs podstawowy na doradcę noszenia w chustach i nosidłach miękkich Clau'Wi. Po kilku latach doświadczenia ukończyłam kurs zaawansowany (gdzie zdobyłam kwalifikacje również do uczenia chustonoszenia rodziców dzieci z problemami zdrowotnymi, wcześniaków oraz rodziców z dysfunkcjami). W 2018 r. uzyskałam tytuł Certyfikowanego Dorady Noszenia Clau'wi. Obecnie jestem jedynym doradcą z Certyfikatem w województwie pomorskim.

Ale konsultacje to nie tylko nauka chustonoszenia. To również okazja do wsparcia rodziców, którzy pragną jak najlepiej wychować swoje maleństwa, a każdego dnia stają przed licznymi dylematami. Często kilka małych wskazówek potrafi przynieść niesamowite rezultaty. Wiec, gdy tylko mogę, służę im swoją wiedzą psychologiczną i wieloletnim doświadczeniem w zakresie rozwoju małych dzieci.

Poznaj opinie rodziców

Dziękujemy Ani za owocne spotkanie. Mogliśmy z mężem zobaczyć, a następnie dokładnie przećwiczyć, jak bezpiecznie wiązać nasza córkę w chuście.
Ania dokładnie, krok po kroku, tłumaczy, w jaki sposób wiązać chustę i asystę w ćwiczeniach. Fakt, że warsztaty odbyły się u nas w domu, czuliśmy się swobodnie i mieliśmy czas, aby zadać wszystkie nurtujące nas pytania i uzyskać na nie odpowiedzi.
Zdecydowanie będę polecać zajęcia z Anią wszystkim, którzy będą szukali pomocy w nauce chustonoszenia.

Natalia Natalia S.

Gorąco polecam współpracę z Anią wszystkim oczekującym i młodym Rodzicom! W czasie ciąży uczęszczałam na warsztaty rozwojowe Ani, a po narodzinach maleństwa korzystałam z konsultacji, obecnie uczymy się chustonoszenia i masażu Shantala. Ania jest w pełni profesjonalną, bardzo serdeczną i kompetentną osobą, która potrafi wesprzeć rodziców.

Kamila Mama Michalinki

Ania uczyła nas w domu chustonoszenia córki. Jest cierpliwa, spokojna, profesjonalna i przesympatyczna. Poświęciła nam niezbędną ilość czasu i pomogła w innych kwestiach,
które trapiły nas jako młodych rodziców.
Polecamy!

Alicja Mama Helenki

Skorzystaliśmy z pomocy Ani w nauce chustonoszenia.
Profesjonalna, ciepła i pełna pasji osoba, która widać, że robi to co lubi.
Ania świetnie doradza i dzieli się swoją ogromną wiedzą nie tylko z zakresu noszenia w chustach. Polecam serdecznie!!!

Alicja Grzesiowska Mama Pawełka

Indywidualne zajęcia szkoły rodzenia bardzo dobrze uzupełniły naszą wiedzę zdobytą z książek. Pani Ania dzieli się swoim doświadczeniem i najnowszą wiedzą z niezwykłą pasją, która inspiruje i utwierdza w podejściu do rodzicielstwa bliskości. Była również dla nas ważnym wsparciem w dniu porodu. Dziękujemy i bardzo polecamy!

Rafał Kortykowski Tata Lilianki

Nie spodziewałam się, że przyswoję u Ani tak różnorodną wiedzę, która pozwoli mi przygotować się na świadome bycie mamą. Świadome oznacza, że będę mogła dokonywać wyborów, z którymi będę się czuła bezpiecznie. Ciąża to początek podejmowania wielu decyzji, a ze szkoły rodzenia Ani najbardziej cenię to, że każdy problem był rozważany z różnych stron, dzięki czemu mogłam sama wybrać to, co będzie dla mnie i dla dziecka najlepsze. Bardzo profesjonalnie, no i zawsze w pogotowiu do pomocy:)

Agnieszka z Sopotu

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o chustonoszeniu a nie wiecie gdzie i kogo zapytać. Spotkanie z Anią Hildebrandt to wspaniała nauka przez praktykę. Cierpliwie, uważnie, z ciepłym zaangażowaniem ze strony Ani, otrzymaliśmy informacje o zaletach bliskości wynikających z użycia chust. Nie tylko poznaliśmy sposoby noszenia maleństwa i zakładania chust, ale zrozumieliśmy w szczegółach aspekty anatomiczne, mechaniczne i psychologiczne tej formy „transportu”. I dzięki tej wnikliwości, świadomości tego co robicie, nie będziecie musieli niczego zapamiętywać – po prostu będziecie to wiedzieć.
Jeszcze raz Aniu, dziękuję Ci za przystępną naukę, cenne informacje i profesjonalne wskazówki. I przede wszystkim za odkrycie kolejnych radości z ojcostwa!

Szymon

Skorzystaliśmy z mężem ze szkoły rodzenia. Ciekawy kurs dający poczucie bezpieczeństwa i świadomości podczas porodu i w poźniejszej opiece nad maluchem. Prowadząca to pełna pasji profesjonalistka. Bardzo pomocna również po zakończeniu kursu. Usługa opieki douli w okresie porodu na najwyższym poziomie, pomimo narodzin pierwszego dziecka mam tylko dobre wspomnienia.

Ania i Filip Rodzice

Chcesz nosić dziecko w chuście?

Zaproś doradcę chustonoszenia do siebie do domu na dowolny dzień tygodnia

Dowiedz się, jak wygląda nauka chustonoszenia z doradcą

Przed spotkaniem z doradcą

 1. Wyślijcie zgłoszenie mailem - skontaktuję się z Wami jeszcze tego samego dnia lub zadzwońcie do mnie (514 014 087)
 2. Ustalimy dogodny dla Was termin spotkania (przyjeżdżam również w weekendy); spotkanie trwa 2-2,5 godz.
 3. Poproszę Was o wypełnienie formularza (prześlę go mailem)
 4. Nie musicie mieć własnej chusty, będę miała ze sobą wszystko, co potrzebne, by nauczyć Was chustonoszenia
 5. Na spotkaniu możecie od razu kupić chustę dla siebie

Jak przebiega nauka chustonoszenia?

 1. Na podstawie informacji z formularza i krótkiego wywiadu wybieramy odpowiednie dla dziecka i dla Was wiązanie
 2. Prezentuję wybrane wiązanie na lalce (dokładnie je omawiając)
 3. Omawiam prawidłową pozycję dziecka w chuście
 4. Uczycie się wiązania na specjalnych, dociążonych lalkach (kilkakrotnie)
 5. Jeżeli jeszcze czekacie na narodziny dziecka, możecie nagrać filmik z wiązania, aby móc powtórzyć sobie po porodzie
 6. Jeżeli macie już dziecko, ćwiczymy wiązanie na dziecku (każdy uczestnik zajęć)
 7. Prezentuję chustę kółkową i omawiam sposób korzystania z niej
 8. Jeżeli nie posiadacie chusty, podpowiem Wam, jaka chusta będzie dla Was najkorzystniejsza (możecie od razu kupić chustę na spotkaniu)
 9. Jeżeli starczy nam czasu, chętnie odpowiem na Wasze pytania związane nie tylko z chustnoszeniem (jestem psychologiem dziecięcym i zajmuję się wsparciem rodziców dzieci do 3 r.ż)

Po konsultacji

 1. Otrzymacie maila ze specjalnie przygotowaną dla Was prezentacją nt prawidłowego noszenia dziecka w chuście
 2. Możecie dołączyć do grupy na FB - Nosimy bez obaw - gdzie, tak jak inni rodzice po konsultacjach, możecie wrzucać zdjęcia z waszych wiązań, a ja postaram się Wam udzielić pomocnych wskazówek (grupa jest zamknięta i przeznaczona tylko dla osób, które uczyłam chustonoszenia)
 3. Jeżeli będziecie mieli nadal wątpliwości to przyjadę do Was na kolejne spotkanie.

Chcesz zapewnić dziecku bezpieczeństwo i bliskość

Naucz się prawidłowego noszenia dziecka w chuście tkanej

Jak wyglądają warsztaty grupowe?

warsztaty chustonoszenia

Nauka noszenia dzieci w chustach tkanych odbywa się w małych, komfortowych grupach (maksymalnie 6 osób dorosłych). Chcąc wziąć udział w warsztatach grupowych należy zapoznać zie z terminami zajęć, które znajdują się w Kalendarzu. i wysłać mailem zgłoszenie chęci udziału w warsztatach. W odpowiedzi otrzymacie maila ze szczegółami dotyczącymi warsztatów i płatności. U udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty trwają około 2 godzin, podczas których:

 • opowiadam w kilku zdaniach o chustonoszeniu
 • prezentuję wybrane wiązanie (rodzaj wiązania znajduje się w tytule warsztatów, np. "kieszonka", "plecak prosty")
 • omawiam prawidłową pozycję dziecka w chuście
 • uczycie się wiązania na specjalnych, dociążonych lalkach
 • jeżeli jeszcze czekacie na narodziny dziecka, możecie nagrać filmik z wiązania, aby móc powtórzyć sobie po porodzie
 • jeżeli macie już dziecko, ćwiczymy wiązanie na dziecku
 • dodatkowo prezentuję chustę kółkową i omawiam sposób korzystania z niej
 • jeżeli nie posiadacie chusty, omawiam rodzaje chust i ustalamy odpowiednią dla Was długość
 • możecie również kupić indywidualnie dobraną dla Was chustę bezpośrednio po zajęciach
 • po zajęciach możecie przesłać zdjęcia z Waszych samodzielnych wiązań i otrzymacie ode mnie informacje zwrotną

Chustonoszenie - cennik


Nauka chustonoszenia (1 osoba)
150 ,-
2 godzinna konsultacja z doradcą w domu
 
Nauka chustonoszenia (2 osoby)
170,-
2,5 godzinna konsultacja z doradcą w domu
 
Chusta tkana długa
200 - 240 zł
Cena chusty uzależniona jest od długości, składu materiału, gramatury i splotu
 
Chusta tkana kółkowa
170 - 200 zł
Cena chusty uzależniona jest od długości, składu materiału, gramatury i splotu
 

Chcesz zapewnić dziecku bezpieczeństwo i bliskość

Naucz się prawidłowego noszenia dziecka w chuście tkanej

Potrzebujesz więcej informacji?

Zapoznaj się z cennikiem.

Poznaj instruktorkę

Zobacz, co jeszcze możemy Ci zaproponować

FAQ

Kiedy rozpocząć naukę?

Ideą chustonoszenia warto zainteresować się jeszcze w czasie ciąży – pójść na pokazy organizowane np. w szkołach rodzenia, targach czy konferencjach. Naukę wiązań można również rozpocząć przed narodzinami dziecka. Ma to swoje plusy – rodzice mają więcej czasu, mogą skoncentrować się na praktycznych ćwiczeniach (na specjalnych, dociążonych lalkach) oraz mogą doskonalić technikę wiązań czekając na pojawienie się maluszka. Przyszli rodzice mogą wziąć udział zarówno w warsztatach grupowych, jak i indywidulanych spotkaniach z doradcą u siebie w domu.

Wiązań można się również nauczyć po narodzinach dziecka (najlepiej w pierwszych tygodniach jego życia). Przygodę z chustonoszeniem można zacząć także, gdy maluch ma kilka miesięcy.

W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z doradcą noszenia.

Od kiedy można nosić dziecko w chuście?

Zdrowe, urodzone o czasie dziecko można w zasadzie nosić w chuście już od pierwszych dni życia. Większość rodziców jednak woli odczekać, aż dziecku odpadnie kikut pępowiny. Ważne jest też samopoczucie mamy po porodzie. Nie ma też co zwlekać z chustowaniem, bo właśnie w pierwszych tygodnia życia dzieci potrzebują najbardziej stałego kontaktu z opiekunem.

Czy noszenie w chuście jest bezpieczne?

Noszenie dziecka w chuście jest dla niego i dla osoby noszącej w pełni bezpieczne, pod warunkiem, że wiązanie jest odpowiednio dobrane do wieku dziecka i przede wszystkich prawidłowo wykonane. Bardzo ważna jest prawidłowa pozycja dziecka w chuście – odpowiednie odwiedzenie w stawach biodrowych i zgięcie w kolankach.