Blog

Neurofeedback pomaga kobietom w ciąży

Neurofeedback pomaga kobietom w ciąży – cz.1

 Czas ciąży to wyjątkowo intensywny okres zmian w życiu kobiety. Zachodzą one jednocześnie na kilku płaszczyznach, co z pewnością czyni ten okres ciekawym, jak również trudnym i uciążliwym.

Wpływ na samopoczucie przyszłej mamy ma wiele czynników, zarówno mających podłoże fizjologiczne, jak i psychiczne oraz społeczne.

Alternatywą dla tradycyjnych (farmakologicznych) metod leczenia dolegliwości w ciąży są treningi neurofeedbacku. O tym, czym jest neurofeedback przeczytasz tutaj: http://brainplus.bio/neurofeedback.html.

Huśtawka emocjonalna

Aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać w łonie matki, w jej organizmie zachodzą zmiany neurohormonalne. Zwiększa się np. produkcja progesteronu i estrogenu. Hormony te mają bezpośredni wpływ na przeżywane przez ciężarną emocje. Dlatego typowe w tym czasie dla wielu kobiet jest rozchwianie emocjonalne, szybka zmiana nastrojów, rozdrażnienie, nieuzasadniony smutek. Takie stany pojawiają się również u pań, które przed zajściem w ciążę nie miały problemów z wahaniami nastroju czy kontrolą emocji. Ponadto w III trymestrze, wskutek wyższego poziomu estrogenu niż progesteronu, może pojawić się uczucie niepokoju, a nawet stany lękowe.

Dla wielu kobiet przeżywane w ciąży stany emocjonalne są trudne do zaakceptowania. A do tego często dochodzi rozpowszechnione w naszym społeczeństwie przekonanie, że ciąża to czas radosnego oczekiwania (przyszła mama powinna zawsze emanować radością i szczęściem).

Istnieją sposoby, które pozwalają ograniczyć emocjonalną huśtawkę, takie jak aktywność fizyczna, bezwarunkowe wsparcie bliskich osób, relaksacja. Pomocny może okazać się neurofeedback. Dzięki regularnym treningom, przyszła mama potrafi w znacznym stopniu poprawić swoją kontrolę nad emocjami, co zmniejszy wahania nastroju. Emocje nadal mogą pojawiać się dość nieoczekiwanie, ale nie będą one aż tak silne, przez co ich wpływ na zachowanie kobiety będzie ograniczony.

Przewlekły stres i negatywne emocje

 Badania naukowe dowiodły, że w czasie ciąży negatywne emocje i stres przeżywane przez matkę mogą destrukcyjnie wpływać na rozwój płodu: zwiększają ryzyko poronienia, mogą wywołać przedwczesny poród lub przyczynić się do zaburzeń neurologicznych i opóźnienia psychoruchowego dziecka. Choć dziecko nie jest świadome emocji mamy, doświadcza ich poprzez biochemiczne zmiany w jej organizmie.

Dlatego też przyszła mama powinna dbać o dobre samopoczucie psychiczne, również ze względu na stan zdrowia i rozwój dziecka. Alternatywą dla przyjmowania leków (przeciw lękowych, uspokajających, antydepresantów) jest metoda neurofeedbacku, która w przeciwieństwie do farmakologii, jest zupełnie bezpieczna również w okresie ciąży. Kontrola nad aktywnością mózgu uzyskiwana poprzez trening neurofeedbacku przyczynia się do obniżenia poziomu stresu i wyrównania nastroju.

 

Problemy ze snem

Znaczna część ciężarnych uskarża się na problemy ze snem. Obniżona jakość snu może być skutkiem przeżywania silnych emocji, niewygodnej pozycji podczas snu lub częstego oddawania moczu.

Zmniejszenie ilości snu niekorzystnie odbija się na zdrowiu przyszłej mamy. Jest przyczyną uczucia ciągłego zmęczenia, obniżenia nastroju, ogólnego zniechęcenia, bierności.

Terapeuci pracujący metodą neurofeedbacku z osobami z problemami snu raportują znaczną poprawę u swoich klientów. Neurofeedback może pozytywnie wpływać na sen, ponieważ oddziałuje na obszar mózgu odpowiedzialny za regulację snu. Systematyczny trening pomaga kształtować nawyki ułatwiające zasypianie i poprawia jakość snu.

 

Pogorszenie pamięci i koncentracji uwagi

 Ciąża nie pozostaje bez wpływu również na tzw. procesy poznawcze. Zwykło się nawet mówić o „ciążowym mózgu”, który przysparza wiele kłopotów w funkcjonowaniu przyszłej mamy. Zapominanie, przejęzyczenia, nagminne gubienie rzeczy, roztargnienie, słaba koncentracja uwagi, trudności w podejmowaniu decyzji to codzienność dla wielu ciężarnych. Do tego często dochodzi nadmiar informacji i zbytnie przeciążenie pracą, starszymi dziećmi, obowiązkami domowymi, które również niekorzystnie odbijają się na strefie intelektualnej kobiety.

Ogólne obniżenie sprawności intelektualnej wywołuje u wielu kobiet poczucie wstydu i zażenowania. W tym aspekcie szczególnie przydatny okazuje się właśnie neurofeedback. Dzięki treningom można uzyskać znaczną poprawę przede wszystkim pamięci i koncentracji uwagi.

 

Jak widać, nieinwazyjna i w pełni bezpieczna w ciąży, metoda neurofeedbacku może w znacznym stopniu ograniczyć problemy, z jakim borykają się kobiety w okresie ciąży. Uzyskane efekty będą również widoczne po narodzinach dziecka, kiedy to mama musi być w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, by móc odpowiedzialnie i z przyjemnością zajmować się maleństwem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *