Blog

Niezawodny sposób na cudowne relacje w rodzinie

Niezawodny sposób na cudowne relacje w rodzinie

Zaryzykuję stwierdzeniem, że dbamy o siebie coraz bardziej. Więcej osób uprawia sport, zdrowo się odżywia, dba o zdrowie i urodę.

A ja chciałabym Was jeszcze zachęć byście zadbali o poziom Waszej…oksytocyny. Co najważniejsze, nie trzeba wcale dużo wysiłku żeby go natychmiast podnieść. A efekty będą widoczne od razu i nie musicie się obawiać żadnych ubocznych skutków!

Zanim dowiesz się, co należy robić, poznaj kilka faktów o oksytocynie.

Kiedy wydziela się oksytocyna?

Oksytocyna jest jednym z hormonów dokrewnych i występuje tylko wśród ssaków.

Kojarzy się Wam przede wszystkim z porodem? To dobrze, bo wtedy odgrywa kluczową rolę.

Ale to tylko jedno z licznych zadań naszej dzisiejszej bohaterki. Przeważnie nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę pełni oksytocyna w życiu każdego z nas.

 

Zapłodnienie

Oksytocyna wydzielana jest podczas orgazmu (u kobiet i mężczyzn) i ułatwia zapłodnienie (wywołuje skurcze macicy, co pomaga plemnikom szybciej zmierzać do celu).

 

Ciąża

Poziom oksytocyny wyraźnie wzrasta w czasie ciąży. Wpływa to w dużym stopniu na emocjonalność i wrażliwość kobiet w tym okresie. Fakt, bywa to uciążliwe dla przyszłej mamy (i jej otoczenia), ale dzięki temu tworzą się fundamenty więzi łączącą matkę i dziecko po porodzie.

 

Poród i kontakt „skóra do skóry”

Oksytocyna wydziela się we wszystkich okresach porodu i odpowiedzialna jest za skurcze macicy.

Kiedyś nie doceniano roli oksytocyny, jaką odgrywa zaraz po porodzie. Dopiero co urodzone dziecko zabierano od mamy i to bez żadnych wskazań medycznych. Na szczęście coraz częściej przestrzega się w szpitalach prawa do kontaktu „skóra do skóry” w pierwszych godzinach po porodzie. Gdy dziecko się urodzi, powinno od razu wylądować na brzuchu mamy. Powoduje to wręcz niesamowity wzrost poziomu oksytocyny zarówno u matki, jak i dziecka. Noworodkowi położonemu na mamie daje ukojenie po trudach związanych z porodem. Zaobserwowano, że dzieci, które mogły być tulone przez rodziców zaraz po porodzie (tzw. kontakt „skóra do skóry”), mniej płaczą i ogólnie są spokojniejsze.

Kobieta dostając na ręce dziecko szybko zapomina o trudach związanych z przebytym przed chwilą porodem i z miłością i oddaniem tuli maleństwo do siebie. Jej potrzeby schodzą na drugi plan, dzięki czemu jest gotowa zaopiekować się potomstwem w dzień i w nocy.

 

U rodziców poziom oksytocyny wzrasta już na widok dziecka, na jago płacz, a nawet na samą myśl o nim

 

Dzięki dużemu stężeniu oksytocyny macica zaczyna się obkurczać, co zapobiega nadmiernemu krwawieniu po oddzieleniu się łożyska. Wskutek wydzielania oksytocyny i prolaktyny w piersiach mamy syntezuje się mleko i wypływa przez kanaliki mleczne, umożliwiając rozpoczęcie karmienia naturalnego już w pierwszych chwilach po porodzie.

Również u świeżo upieczonych ojców poziom oksytocyny jest wyższy niż zwykle. Pomaga to w rozwinięciu się u nich instynktu opiekuńczego.

Jak zaopatrzyć bliskich w oksytocynę?

 

Oksytocyna sprzyja prawidłowym, ciepłym, bezpiecznym relacjom w rodzinie.

 

Ogólnie mówiąc oksytocyna wydziela się w odpowiedzi na przyjemne doznania, zwłaszcza kontaktu fizycznego z drugą osobą (i zwierzakiem również).

A więc do dzieła:

 

Gdy wydzielamy więcej oksytocyny czujemy się bardziej szczęśliwi oraz mamy lepsze relacje z ludźmi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *