Blog

10 RAD, JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA POJAWIENIE SIĘ RODZEŃSTWA

Pojawienie się na świecie kolejnego dziecka to ważne wydarzenia dla całej rodziny. Jednak dla dziecka to także trudne chwile. Odtąd musi ono dzielić się rodzicami z rodzeństwem. Aby starsze dziecko łatwiej odnalazło się w nowej sytuacji warto je do niej przygotować. Oto kilka ważnych rad, jak to zrobić.

  • Poinformujcie dziecko o tym, że będzie miało rodzeństwo mając na uwadze jego wiek. Młodszym dzieciom trudno wyobrazić sobie, że u mamy w brzuszku rośnie braciszek lub siostrzyczka. Gdy dziecko jest odpowiednio duże można pokazać mu film ukazujący rozwój dziecka przed narodzinami. Można również czytać dziecku książeczki, w których jest mowa o rodzeństwie.
  • Jeżeli planujecie jakieś zmiany dotyczące Waszego starszego dziecka, to lepiej zabrać się za nie wcześniej. Jeżeli do tej pory spało z Wami, a po urodzeniu się drugiego dziecka, ma być w swoim pokoju, nie zwlekajcie z „przeprowadzką”. Niech ma czas na przyzwyczajenie się do nowego miejsca i nie wiąże tej sytuacji z pojawieniem się dzidziusia.
  • Poświęcajcie dziecku dużo uwagi i czasu, później będziecie mieli go mniej ze względu na pojawienie się dodatkowych obowiązków. Opowiedzcie o tym, że malutka dzidzia będzie piła mleko z piersi mamy, że będzie spała z Wami w pokoju. Im lepiej będzie przygotowane do zmian, tym łatwiej je zaakceptuje.
  • Zachęcajcie dziecko do kontaktu z rodzeństwem, np. poprzez dotykanie brzuszka. Możecie razem śpiewać mu Wasze ulubione piosenki. Dobrym pomysłem jest pokazanie dziecku zdjęć i innych pamiątek z czasów, kiedy było niemowlęciem.
  • Przygotujcie wcześniej prezent, który wręczycie starszakowi, gdy po raz pierwszy zobaczy brata lub siostrę – niech ten prezent będzie właśnie od niego lub od niej. Najlepiej, gdy będzie to coś, o czym Wasze dziecko marzy.
  • Może chcecie, by wasze dziecko pomogło wybrać imię dla rodzeństwa? Tutaj trzeba postępować rozważnie, by dziecko nie poczuło się skrzywdzone, kiedy wybrane imię nie przypadnie Wam do gustu. Czasem wystarczy podsunąć dziecku swoje typy, a ono wybierze spośród tych imion.
  • Przygotujcie starszaka na to, że mama pojedzie do szpitala urodzić dziecko i spędzi tam kilka dni. To do Was należy decyzja, czy rodzeństwo spotka się po raz pierwszy w szpitalu czy w domu.
  • Starajcie się nie dać dziecku odczuć, że większość spraw koncentruje się wokół oczekiwanego dziecka. Dzieci łatwo zauważą, że rodzina i znajomi dopytują głownie o dzidziusia, a ono schodzi na drugi plan.
  • Zachęcajcie je, by uczestniczyło w przygotowaniach związanych z powiększeniem się rodziny. I zawsze doceniajcie jego zaangażowanie. Może zechce narysować coś dla braciszka lub siostrzyczki? Jeśli tak, to niech obrazek zawiśnie w pokoju maluszka. Natomiast, gdy Wasze dziecko nie garnie się do pomocy, nie zmuszajcie go do tego, może z czasem samo będzie chciało zrobić coś dla rodzeństwa
  • Jak najczęściej zapewniajcie go o swojej miłości do niego. Musi być pewne, że pojawienie się rodzeństwa nie zmieni Waszego stosunku do niego, ze nadal będzie tak samo dla Was ważne i kochane bezwarunkowo.

Stosując się do powyższych rad pomożesz dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji. Oczywiście będą lepsze i gorsze chwile. Nie raz starszak okaże swoje niezadowolenie z powodu tego, że musi dzielić się ukochanymi rodzicami z młodszym rodzeństwem. Wykazujcie się dużą cierpliwością i zrozumieniem dla emocji, jakie będzie przeżywać. Starajcie się patrzeć oczami Waszego starszego dziecka na wszystko co się dzieje, będzie Wam wtedy łatwiej je zrozumieć i wesprzeć. To od rodziców w głównej mierze zależy, jakie relacje będą łączyły rodzeństwo. Czy będzie to dwoje dzieci, które patrzą na siebie z zazdrością i gniewem, czy które chętnie spędzają czas na wspólnej zabawie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *